Müdür halen görevde!

Tarih : 08 Mart 2012

GÜTF’deki müdür terörüne yönelik protestolar sürüyor

Acil Servis doktorunu darp eden Gazi Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi Başmüdür Vekili Arif Sezgin, tepkiler üzerine başmüdürlük görevinden el çektirilse de müdürlük görevini sürdürüyor. Gazi Tıp çalışanları tarafından konuyla ilgili bir basın açıklaması gerçekleştirildi. ATO, faks ve e-posta yoluyla protesto kampanyası başlattı.

Gazi Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesinde geçtiğimiz ay yaşanan şiddet olayına ilişkin protestolar devam ediyor. Hastane Başmüdür Vekili Arif Sezgin’in halen hastanedeki müdürlük görevini sürdürüyor olması ise hekimler arasında tepkiyle karşılanıyor.
Müdür Sezgin’in 10 Şubat günü Acil Serviste görevli nöbetçi asistan hekime sözlü ve fiziksel şiddet uygulaması ve konunun Ankara Tabip Odası (ATO) Şiddet Bildirim Hattına ulaşmasıyla birlikte, ATO Hukuk Bürosu tarafından gerekli hukuki mücadele başlatıldı.

Protestoya devam
ATO’nun çağrısıyla Ankaralı hekimler örnek bir dayanışma göstererek, Gazi Üniversitesi Rektörlüğü, Hastane Başhekimliği ve YÖK’ü faks ve e-posta yağmuruna tuttu. Bu tepki karşısında e-postalara cevaben Rektörlük tarafından Sezgin’in görevinden alındığı açıklaması gelse de, daha sonra Sezgin’in sadece “başmüdür vekilliği” görevinden istifa ettiği ancak “hastane müdürlüğü” görevine devam ettiği öğrenildi.
Gelişmeler üzerine ATO, daha önceki haberlere istinaden sona erdirilen faks ve e-posta kampanyasının gücüne dikkat çekerek, Arif Sezgin hastanedeki tüm görevlerinden ayrılana kadar protestolara devam etme çağrısında bulundu.

Gazi Tıp çalışanları rahatsız
Acil Serviste yaşanan şiddet olayına ilişkin GÜTF Hastanesi bahçesinde 21 Şubat 2012 tarihinde gerçekleştirilen basın açıklamasına ATO Yönetim Kurulu Başkan ve üyeleri, TTB Merkez Konsey Başkan ve üyeleri ile CHP Milletvekili Aytuğ Atıcı da destek verdi. Asistan hekimler adına Dr. Yeşim Yıldız’ın okuduğu açıklamada, asıl görevi hastanenin güvenliği ve düzenini sağlamak, sağlık ekibine güvenli bir çalışma ortamı sağlamak olan hastane en üst idari amiri Başmüdür Vekili Arif Sezgin tarafından uygulanan şiddet kınandı.

Bu şiddet meşru mudur?
Bu kişinin müdürlük görevine devam etmesinin, uygulanan şiddetin hem hastane hem de üniversite yönetimi tarafından meşru görüldüğü anlamına geleceği belirtilen basın açıklamasında ayrıca bu meşruiyet algısının sağlık çalışanlarının yarasını daha da büyüteceği vurgulandı.

PaylaşShare on FacebookShare on Google+Tweet about this on TwitterShare on LinkedIn
Yorum Yaz
Ad Soyad :
E-mail :
Yorum :

Arşivler