Hekime yönelik şiddete bir ceza daha!

Tarih : 08 Mart 2012

Görevi başında bir hekime “Doktor olmuşsun ama adam olamamışsın” şeklinde hakaret eden hasta yakını, 1500 TL adli para cezasına çarptırıldı.

Ankara Yüksek İhtisas Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nde çalışan bir hekim, 12 Şubat 2010 tarihinde görev yaptığı sırada bir hasta yakınının hakaretine maruz kalması nedeniyle Ankara Tabip Odası’ndan (ATO) hukuki destek talep etti. Öte yandan, ATO’nun hukuki destek verdiği hekimin çalıştığı hastane idaresi ise, hasta yakınının şikayeti üzerine hekim hakkında bir inceleme başlatma yoluna gitti.
ATO’nun Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı’na başvurmasının ardından olayla ilgili başlatılan adli soruşturma neticesinde, hekime “Doktor olmuşsun ama adam olamamışsın” şeklinde hakaret bulunan hasta yakını hakkında kamu davası açıldı.
Hukuki süreci ATO avukatları tarafından takip edilen davanın 21 Şubat 2012 tarihinde görülen son duruşmasında, hasta yakınının hekime hakaret ettiği kararına varıldı ve hasta yakınına toplam 1500 TL adli para cezası verildi. Ceza, sanığın sabıkasız olduğu dikkate alınarak 5 yıl ertelendi.

PaylaşShare on FacebookShare on Google+Tweet about this on TwitterShare on LinkedIn
Yorum Yaz
Ad Soyad :
E-mail :
Yorum :

Arşivler