BİRİLERİ (TABİP ODASI) BENİM İÇİN NE YAPTI? Hasan Çağlar Uğur

Tarih : 08 Mart 2012

Öyle bir dönem yaşıyoruz ki; baskı, aba altından sopa gösterme ve yıldırma. Hedefe ulaşmak için her çaba mübah fazlasıyla. Bir gecede nereden çıktığı belli olmayan kararnameler, maç başladıktan sonra değişen kurallar, halkın dikkatini başka yöne saptırmak, asıl olanı gizlemek için işbirlikçilerle yapılan adrese teslim taze taze röportajlar. Dernekler, odalar, düşünce kuruluşları kuşatma altında: ya benimsin ya toprağın. Ya benim dediğimi yapacaksın ya da benim dediğimi yapacak olan gelecek. Kardeşim dur, önce bak ben ne diyorum? Bir dinle!.. Ama müsamaha yok hiçbir şekilde. Hedefe kilitlenmiş bir torpil gibi geliyor tüm dayatmalar, hem de tüm yıkıcılığıyla.
Barıştan, kardeşlikten, demokrasiden ve dönüşümden bu kadar ürktüğüm başka bir zaman dilimi olmamıştı. Ne kadar ‘’değerimiz’’ varsa, bu sözcüklerle kaybetmeye başladık sanki. Ne zaman birisi barış dese savaş çanları çalıyor, ne zaman kardeşlik dense kardeş kardeşi vuruyor, ne zaman demokrasi dense korkunç bir dayatmanın altında buluyoruz kendimizi. Dönüşüm denen ise, herkesi kendinden yapmak için yapılan uygulamalar bütünü. Sağlıkta kimin yararına olduğu belli olmayan onca iş yapılırken ve işte tam da böyle bir dönemde:
Birileri işinden, gücünden ve ailesinden fedakârlık yaparak, dönen çarka çomak olarak boynunu soktu,
Birileri sadece doktorun ve sağlık emekçisinin sorunlarını dert edindi kendine,
Birileri nerede sağlık çalışanı eziliyor ise ona el uzattı, sesine kulak verdi,
Birileri her kanunsuz kararname ve uygulamayı adaletin önüne getirmek için çırpındı durdu,
Birileri tüm engellemelere rağmen medya kuruluşlarında halka, sağlığın nereye gittiğini, neyin dayatıldığını anlatmaya çalıştı,
Birileri ses getiren toplantılar, yürüyüşler tertip etti,
Birileri, baktı olmuyor, on binlerce çalışanı ile yurt çapında greve gitti,
Birileri sağlıkta dönüşüm kandırmacasına dur dedi,
Birileri yılmadı, eğilmedi, bükülmedi,
Ve birileri biat etmedi,
İyi ki var o ‘’birileri’’.
Değil mi?..

PaylaşShare on FacebookShare on Google+Tweet about this on TwitterShare on LinkedIn
Yorum Yaz
Ad Soyad :
E-mail :
Yorum :

Arşivler