Ankara eski İl Sağlık Müdürü hakkında suç duyurusu

Tarih : 08 Mart 2012

ATO, hakaret, iftira ve görevi kötüye kullanma suçlamalarıyla Ankara eski İl Sağlık Müdürü Mustafa Aksoy hakkında suç duyurusunda bulunda. Suçlamalar nedeniyle hakkında adli soruşturma başlatılan Aksoy, Sağlık Bakanlığı tarafından Türkiye Halk Sağlığı Kurumu Başkanlığı görevine getirildi.

Kısa süre önce Sağlık Bakanlığı bünyesinde Türkiye Halk Sağlığı Kurumu Başkanlığı görevine getirilen Ankara eski İl Sağlık Müdürü Mustafa Aksoy hakkında, Ankara Tabip Odası’na (ATO) ve Oda Yönetim Kuruluna yönelik asılsız ve haksız sözleri nedeniyle suç duyurusunda bulunuldu.
Ankara İl Sağlık Müdürlüğü görevini yürütürken Ankara İl Genel Meclisi’nin 10 Kasım 2011 tarihinde gerçekleştirilen toplantısına katılarak Sağlık Müdürlüğü’nün çalışmaları hakkında meclis üyelerine yönelik bir sunum yapan Aksoy, bir meclis üyesinden gelen, tabip odası ile neden diyalog ve işbirliği içinde olmadıkları yolundaki bir soruyu yanıtladı. Aksoy verdiği yanıtta, Ankara Tabip Odası için “dağdaki teröristlerin haklarını savunan bir örgüt” olduğu yönünde, son derece ağır bir ifade kullandı.
Toplantıda bulunan İl Genel Meclisi üyelerinin de tepkisini çeken bu söylemin, sonradan bazı gazetelerde haber olarak yer alması üzerine konudan haberdar olan ATO, Mustafa Aksoy hakkında 21 Şubat’ta Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı’na suç duyurusunda bulundu.
Ankara Tabip Odası’nın, 1953 yılından bu yana faaliyette bulunan kamu kurumu niteliğinde bir meslek örgütü ve 15 binden fazla hekim üyesi ile ikinci büyük tabip odası olduğu vurgulanan suç duyurusunda, Mustafa Aksoy hakkında “alenen hakaret”, “iftira” ve “görevi kötüye kullanma” suçlarından kamu davası açılması ve cezalandırılması talep edildi.
ATO Hukuk Bürosu avukatları tarafından Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı’na sunulan suç duyurusu neticesinde Aksoy hakkında adli soruşturma başlatıldı.
Hakkındaki suçlamalara neden olan ifade ve eylemi sonrasında Mustafa Aksoy’un, Sağlık Bakanlığı tarafından bir anlamda terfi ettirilerek, Türkiye Halk Sağlığı Kurumu Başkanlığı görevine getirilmesi dikkat çekti.

PaylaşShare on FacebookShare on Google+Tweet about this on TwitterShare on LinkedIn
Yorum Yaz
Ad Soyad :
E-mail :
Yorum :

Arşivler