Dr. Özden Şener ATO Yönetim Kurulu Üyesi “Bakan Size Fena Halde Güveniyor”

Tarih : 12 Şubat 2012

İnsan herhalde değişen yaşam koşullarına en çabuk ve en kolay uyum sağlayan canlı varlık. Sıcak, soğuk, sel, deprem, kıtlık, yokluk insanı önce bir sersemletiyor, ardından bu zeki canlı hızla yeni duruma adapte olup kendisine bir çıkış yolu buluyor; problem çözme yeteneği sayesinde kendisine yeni bir yaşam alanı yaratıyor.

Dünya Bankası Türkiye Direktörü SGK Genel Müdürü’nü ziyaret edip onu “Sizin başarınıza dünyada yaklaşabilen yok” diyerek kutlamış.

Başarı büyük; zira son beş yılda muayene ve tedavi ücretlerinde artış yok. Beş yıllık enflasyon % 50. Kamu ya da özel sektör, aile hekimliği veya fakülte fark etmez, geliriniz beş yıl önceki kadarsa 1.5 kat hasta bakıyorsunuz demektir. Eskisi kadar hasta bakıyorsanız geliriniz 1/3 oranında azaldı bu beş yılda. Doktor da insan tabii! Performansa da alışmıştık. Şimdi ise eksilen gelirimize, artan hasta sayısına farkında bile olmadan uyum sağlamışız. İşte Bakan buna çok güveniyor!

Yıldan yıla reel geliriniz düşüyor. Geliriniz düştükçe sözleşmeli çalışmaya adım adım yaklaşıyorsunuz. Çok yakında (bu yıl sonunda dahi olabilir) iş ve gelecek güvenceli fakat çıplak maaşlı devlet memurluğu ile CEO patronajında performans gelirli iş güvencesiz, “esnek saatli” sözleşmeli çalışma arasında bir tercihe zorlanacaksınız.

Bakan 1950 lirayla geçinmeyi göze alamayacağınızı ve sözleşme yapmaya razı olacağınızı düşünüyor. Dünya Bankası’ndan yeni teşekkürler almanın yolu sizi sözleşmeli yapmaktan geçiyor. Bakan bu konuda size çok güveniyor.

Fakülteden sonra tam 41 yıl bu topluma en ağır bedensel ve zihinsel emekle hizmet edenlere şu anda 1.400 lira emekli aylığı ile teşekkür ediyor Sağlık Bakanı. “Akarken doldursaydı testisini!” deniyor; oysa “akan” hayatta kalmaya kıt kanaat yeter miktarda halihazırda. Ve yaşlılıkta 1.400 lira ile geçinmek!

Veriler gayet somut ve açık. Geçinebilmek için her gün daha çok çalışmak zorundayız ve artık çalışamayacak duruma geldiğimizde kimsenin umurunda olmayacağız.

O nedenle şimdi bir kez daha; problem çözme yeteneğimizi kullanmaya ihtiyacımız var.

Mevcut sorunu düşük gelire, niteliksiz sağlık hizmeti vermeye, karanlık bir geleceğe uyum sağlayarak çözmeye çalışacak değiliz.

Artık tek başına kendini kurtarmanın söz konusu olmadığını hepimiz görüyoruz.

Bize, emeğimize, geleceğimize yapılan saldırıya hep birlikte direneceğiz.

Herbirimiz yanımızdaki meslektaşımızdan küçük, çok küçük bir adım daha önde – ama kesinlikle daha geride değil- olmakla gururlanacak; kararlılığımız ve cesaretimizle kazanacağız.

Bakan’ın güvendiği dağlara karlar yağdıracağız.

 

PaylaşShare on FacebookShare on Google+Tweet about this on TwitterShare on LinkedIn
Yorumlar (2)
 • 28 Şubat 2012 tarihinde mürvet gençay tarafından

  sağ duyulu olup açilen örgütlü olmak gerek!kurtuluş yok tek başına ya hep beraber ya hiçbirimiz!

 • 28 Şubat 2012 tarihinde mürvet gençay tarafından

  kurtuluş yok tek başına ya hep beraber ya hiçbirimiz!

 • Yorum Yaz
  Ad Soyad :
  E-mail :
  Yorum :

  Arşivler