Dr. Özden Şener ATO Yönetim Kurulu Üyesi “ON MİNÜT”

Tarih : 16 Ocak 2012

Başbakan’ın seçim meydanlarında yurttaşlara “doktor efendi”leri yuhalattığı bir yılı geride bıraktık. Yılın son günlerinde o “doktor efendiler”den birkaçı Başbakan’ı ameliyat ettiler.

Sağlık Bakanı’nın meşhur kılavuz kitabı doktorları ve hekim örgütünü düşman olarak sınıflıyor, sağlık reformcusuna onları kötülemeyi, kendi çıkarlarını düşünen kişiler olduklarını söylemeyi öğütlüyor. Bakan, bir gazetecinin “Neden doktorlara her kamu çalışanı gibi hak ettikleri maaşı vermiyorsunuz da maaşı performansa bağlıyorsunuz?” sorusunu “O zaman çalışmazlar ki.” diye yanıtladı. Yılın son günlerinde o “menfaatperest” doktorlardan birkaçı Bakan’ın oğlunu ameliyat ettiler.

Her yurttaş 2011 yılı boyunca ortalama sekiz kez doktora başvurdu. Bu, yaklaşık altıyüz milyon muayene demek. Bu ülkede Başbakan, Bakanlar, bürokratlar ne kadar halkı doktorlara karşı kışkırtmaya çalışmış olurlarsa olsunlar, kendileri de dahil olmak üzere hastalanan herkes bu “menfaatperest doktor efendiler”e güvendi, onların kendilerine yardım edeceğine inandı.

Dünyanın bütün doktorlarını getirseler de, bu ülkenin yurttaşının derdini anlayacak, onu iyi edecek olanlar yine sizler olacaksınız. Bu bir abartı değil, gerçek. Çünkü bu ülkeyi, insanını, bu toprağı tanıyanlar, bu ülkenin yetiştirdiği hekimlerdir; başkası değil.

Kuvvet bizlerdedir. Bu kuvvetin bizler de farkındayız, bizleri düşman olarak tarif edenler de. Bizi yenebilirler mi? Zor ama evet, yenebilirler. İki yöntemleri var; bölerek zayıflatmak ve baskıyla sindirmek. Biz onları yenebilir miyiz? Evet. Birlikte hareket ederek, birlikteliğe herbirimiz tek tek kendi bireysel katkımızı koyarak ve gözdağından, baskıdan yılmayarak bunu başarabiliriz.

Anketlere göre doktorlar mutsuz ve gelecekten umutsuz. Hekime yönelik şiddet tırmanıyor. Demek ki; hastalar da aldıkları sağlık hizmetinden memnun değiller.

Ancak şimdi önümüzde işimizi daha iyi yapmak, hastalarımıza daha iyi bakmak için büyük bir fırsat var.

Çalışma Bakanı emir buyurdular: Özel hastanelerde SGK hastasına hekim en az on dakika ayıracak.

Bunun bir anlamı var. Nihayet bir Bakan, on dakikadan kısa muayenenin yetersiz olduğunu kabul ediyor. Biz de yıllardır hastaya yeterli süre ayırmak gereğini söylüyoruz. Şimdi koskoca Bakan bizimle aynı noktada.

Aynı uygulamayı kamuda da yapalım mı? Her hastamıza hiç değilse on dakika ayıralım. Onlara daha iyi bir sağlık hizmeti sunalım. Bu tutum hastalarımıza da, bizlere de çok iyi gelecektir.

Bunu hep birlikte ve cesaretle yapalım. Bu kuvvet bizlerde var.

PaylaşShare on FacebookShare on Google+Tweet about this on TwitterShare on LinkedIn

Kimler Neler Demiş?

İlk Yorum Hakkı Senin!

Bildir
avatar
wpDiscuz

Arşivler