Dr. Selçuk Atalay ATO Genel Sekreteri “Meslek Odanıza Sahip Çıkın!”

Tarih : 16 Ocak 2012

Hepimiz takip ettik. Hastane birliklerini düzenleyen son KHK ile aynı zamanda 6023 Sayılı TTB Yasasından da bir cümle çıkarıldı. Bu cümle “tabipliğin kişi ve toplum yararına yapılması” şeklinde bir çerçeve çiziyordu.

İktidarın bu adımının ne anlama geldiğini biz hekimler gayet iyi biliyoruz. Sağlıkta piyasalaşmanın son dönemecindeyiz ve Bakanlık TTB’nin elini kolunu bağlamak istiyor.

Giderek daha pervasızlaştığını fark ettiğimiz otoriter bir rejim, bir yandan hayatı yaşanmaz hale getirirken bir yandan kendi sonunu hazırlıyor. Türkiye bir demokrasi krizi yaşıyor. Bu coğrafyada yaşayan herkese bir mesaj veriliyor: herkes demir parmaklıkların ardına geçebilir, herkes yaşam hakkını kaybedebilir! Korku besleniyor, büyütülüyor!

Sağlık alanı da, hekimler de yükselen otoriter rejimden payına düşeni alıyor. Tabip odalarının elinden kurs v.b. gelirler dahil bir çok olanak alınıyor. TTB’nin ve tabip odalarının hareket kabiliyetini azaltmak için kafa yoran bir Bakanlık var. Bir yandan hekimlere saldırıyor, bir yandan hekimlerin hakları için mücadele eden meslek örgütünün gücünü azaltmaya çalışıyor.

Sağlık alanını baştan aşağıya değiştiren yasalar TBMM’ye bile getirilmeden çıkartılıyor. Sağlıkta tırmanan karanlık , gece yarıları resmi gazete sayfalarına yansıyor. Öte yandan TTB direniyor, haklı ve sahici  bir mücadeleyi, bilimi, etik değerleri, sağlık hakkını, hukuku, iyi hekimlik değerlerini bayrak yaparak sürdürüyor. Bir bakıyorsunuz hiç bir düzenlemeye tabi olmadan başlatılan “ithal hekim göçü” TTB’ye takılıyor. Kibir, ve demokrasiye, hakka, hukuka tahammülsüzlük bugün güç sahibi olanları daha da saldırganlaştırıyor.

Bugün meslek odamıza üye olmamız ve çalışmalara katılmamız, destek vermemiz bizlere karşı yürütülen tüm bu saldırlara tarihi bir cevap olacaktır. Bizlere karşı kurulan bu oyunları bozmanın yolu birlikte durmak, birlikte düşünmek, birlikte hareket etmekten geçer. Hekimler birlikte durmak ve dayanışma içinde olmak konusunda gereken aklı ve sağduyuyu gösterecektir. Adres bellidir: Tabip odamız bizim ortak zeminimizdir!

Sağlıkta dönüşüm programının vatandaş için de acı sonuçlarının bir bir ortaya çıkmaya başladığı bu dönem, hekim düşmanı bu oyunların bozulduğu bir süreci önümüze açacaktır.

İktidar bize TTB’den, tabip odalarından uzak durursak bizim için daha iyi olacağını telkin edecektir. TTB hattının uzağında varılacak her türlü uzlaşma noktası, mesleğimiz, geleceğimiz, hastalarımız için kayıplar oluşturacaktır.

2012 yılı en örgütlü iş kolunun  sağlık çalışanları olmasına adaydır! Yıllardır birbirinden uzaklaştırılan, birbirine hasımlaştırılan hekimler, birlikte durma becerisini gösterecektir. Birbirimizin rakibi değil refikiyiz! Bu berbat oyunu hep birlikte bozacağız. İlk ve en kritik adım: Tabip odamıza sahip çıkmaktır!

PaylaşShare on FacebookShare on Google+Tweet about this on TwitterShare on LinkedIn

Kimler Neler Demiş?

İlk Yorum Hakkı Senin!

Bildir
avatar
wpDiscuz

Arşivler